Marka ve Patent Hukuku

Marka ve Patent Hukuku

Marka ve patent hukuku, markaların çeşitli haklarını gözeten bir hukuk halıdır. Marka ve patent hukuku ile ilgili detaylara girmeden önce marka ve patent kavramlarını incelemek çok daha doğru olacaktır.

 

Marka Nedir?

Marka, bir mal ya da hizmeti sunan firma ve işletmelerin aynı ürün ya da hizmeti sunan diğer işletmelerden ayırt edilmesine olanak tanıyan ve markalara sağlanan korumanın kesin bir şekilde ifade edilmesi şartı ile sözcük, şekilde, renk, harf, sayı ve seslerin müşterilere sunulması amacında ki her türlü olgu olarak ifade edilebilmektedir. Sınai Mülkiyet Kanunu’nda ifade edildiği gibi markalar bazen bir kelimeden bazen ise bir şekilde oluşabilmektedir. Markanın tescil edilmesi kişilerin ileride karşılacakları pek çok problemden kurtulmalarını sağlayacaktır. Taklit marka, taklit ürün gibi konular marka tescili ile ilgili karşılaşılan en sık problemlerdir.

 

Patent Nedir?

Patent, bir buluşa sahip olan kişilerin buluşa konu olan söz konusu ürünü belirli bir süre boyunca üretme, kullanma, satma gibi haklarına sahip olmasını ifade etmektedir. Söz konusu hakkın en somut göstergesi ise patenttir. Bir buluş ya da ürün için patent verilmesi durumunda söz konusu buluş ya da ürünü patent alan kişinin dışında hiç kimsenin kullanabilmesi mümkün değildir. Bu doğrultuda ürün ya da hizmet ile ilgili tek başınıza söz hakkı elde etmek istiyorsanız mutlaka ürün ya da hizmetiniz ile ilgi patente sahip olmalısınız.

 

Marka ve Patent Avukatı ile Sunulan Hizmetler

Hukuk büromuzun uzman avukatı tarafından Marka ve Patent hukuku kapsamında sizlere sunulan çeşitli hizmetler vardır. Söz konusu hizmetleri aşağıdaki gibi detaylandırabilmek mümkündür.

  • Erzincan avukat olarak taklit marka ve taklit tasarımların toplatılması ve bu hususta bireylerin aleyhine suç duyurusunda bulunulması sunduğumuz en temel hizmettir. Bu kapsamda her türlü ceza ve hukuki başvurular da gerçekleştirilmektedir.
  • Avukat Erzincan olarak hizmetler sunan hukuk büromuz; marka ve patent haklarına tecavüz davaları ile ilgilenmektedir.
  • Sınai haklara tecavüz nedeni ile maddi, manevi ve itibar tazminatı davaları hukuk büromuzun sunduğu hizmetler arasındadır.
  • İnternet aracılığı ile gerçekleştirilen taklit tasarım ya da markaların engellenmesi, içeriklerin kaldırılması ve erişim engelinin oluşturulması Erzincan avukat olarak sunduğumuz hizmetler arasında yer almaktadır.
  • Büromuza başvurulması durumunda delil tespiti, gerçek sahipliğinin tespit edilmesi, hükümsüzlük davaları ve kullanılmaya yönelik iptal davalarına danışmanlık yapmaktayız.
  • Marka, tasarım, patent ve çeşitli faydalı modele ilişkin devir sözleşmelerinin hazırlanarak işleme konulması Erzincan avukatın görev ve hizmetleri arasında yer almaktadır.

 

Marka ve Patent Hukuku Kapsamı

 

Marka ve patent hukuku, marka ve patent süreçleri ile ilgili her türlü yasal hakları gözeten bir hukuktur. Bu nedenle marka ve patent sahiplerini yakından ilgilendiren marka ve patent hukukunun son derece geniş bir kapsamı olduğunu ifade edebilmek mümkündür. Bu doğrultuda sizin de marka ve patent ile ilgil hukuki bir sürece dahil olmanız gerekiyor ve bunun için profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyuyorsanız doğru yerdesiniz. Erzincan avukat olarak hizmet veren hukuk büromuz ile iletişime geçerek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.